Հունիսի 20-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանն ընդունել է մեր երկրում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերություններին՝ ընդգծելով, որ մի շարք ոլորտներում առկա է հայ-բուլղարական փոխգործակցության զարգացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում՝ ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ նորաստեղծ ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբում ընդգրկված են խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Բուլղարիայի հայ համայնքի ներգրավվածությանը երկրի ամենատարբեր ոլորտներում:
Դեսպանը եւս կարեւորել է խորհրդարանների բարեկամական խմբերի համագործակցությունն ու միջազգային տարբեր կառույցներում փոխգործակցության խորացումը: Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կշարունակի անել հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել խորացնելու համար:

20 июня вице-спикер НС В.Энфиаджян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в Армении Марию Павлову Цоцоркову-Каймактчиеву.
Вице-спикер НС обратился к существующим между двумя странами дружественным отношениям, подчеркнув, что в ряде сфер есть все еще нереализованный большой потенциал развития армяно-болгарского взаимодействия.
Особо выделив значение парламентской дипломатии в укреплении отношений и углублении сотрудничества двух стран,   вице-спикер НС проинформировал, что в новосозданную группу дружбы Армения – Болгария   вошли представители всех парламентских фракций.
Затронута также вовлеченность армянской общины  Болгарии в самые различные сферы страны.
Коснувшись процесса ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, В.Энфиаджян поблагодарил власти Болгарии за ратификацию документа.
Посол также подчеркнула сотрудничество групп дружбы и углубление взаимодействия в различных международных структурах. Мария Павлова Цоцоркова-Каймактчиева заверила, что в ходе своей дипломатической миссии сделает все возможное для наибольшего углубления налаженных отношений.